Historia szkoły

Hymn szkoły

1. Lata i dzieje Ziemię kształtują,
my kształtujemy dzieje.
Czas nam należny trzeba wyrzeźbić
w kształty codziennej nadziei.

Ref.: I to jest ważne, co można sprawdzić
myślą i wiedzą, dotykiem dłoni.
Mapo otwarta, Polsko otwarta
niech pieśń nad tobą dzwoni.

2. Nieprzetartymi dążmy ścieżkami
wspólnie w gromadzie cały rok.
Dzisiaj nauka, a jutro praca
stańmy w szeregu – równaj krok.

Ref.: I to jest ważne …

3. Symbole szkoły nie są nam obce,
to nasza duma i chwała.
Sztandar zielony z orłem w koronie,
wieść o patronie niemała.

Informacje zaczerpnięte z kronik szkoły, maj 2011 r.

Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej Nr 5 w Białogardzie przy ul. Świdwińskiej 7 zadzwonił 1 września 1960 roku.

Pierwszym kierownikiem szkoły był Stanisław Dankowski, który pełnił tę funkcję do 31 stycznia 1968 roku.
Od 1 lutego 1968 r. do 1985 roku, szkołą kierował pan Zenon Okonek.
Kolejnym dyrektorem w historii szkoły w latach 1985 – 1990 była pani Bożena Ziółkowska.
Od 1 września 1990 roku do dnia dzisiejszego – funkcję dyrektora szkoły pełni pani Regina Pokucińska.

W 50-letniej historii szkoły placówką zarządzało czterech dyrektorów oraz ośmiu wicedyrektorów: Zofia Wolska, Jadwiga Dominik, Zofia Sobczak, Wojciech Dratwa, Regina Pokucińska, Alina Łukomska, Małgorzata Stachowiak i Agata Skowrońska.

Przez mury SP5 przewinęła się ponad 200-osobowa kadra pedagogiczna, zaś świadectwem ukończenia szkoły może pochwalić się ok. 5000 uczniów.

Jak przystało na „50-latkę” wielu absolwentów SP5 po ukończeniu wyższych uczelni wróciło do szkoły i podjęło trud wychowania młodego pokolenia. Inni pełnią obecnie odpowiedzialne stanowiska w urzędach i zakładach miasta Białogard.

Jednak najbardziej znanym absolwentem naszej szkoły jest były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Aleksander Kwaśniewski, który już w szkole pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. (rok ukończenia SP5 – 1968/69 pod 13 numerem w dzienniku, wychowawca – W. Zieliński).

Szkoła wybudowana w latach 60-tych, projektowana była na około 500 uczniów, rekordem szkoły był rok szkolny 1962/63 – do SP5 uczęszczało aż 920 uczniów.

Ważną datą w historii szkoły był rok 1970. Szkoła przyjęła imię – Władysława Broniewskiego. Wtedy też otrzymaliśmy swój pierwszy sztandar.

W roku szkolnym 1974/1975 na bazie SP5 utworzono zbiorczą szkołę gminną, która funkcjonowała do roku 1982 a następnie powróciła do swojej starej nazwy.

Kolejną ważną datą dla uczniów i pracowników szkoły był dzień 1 IX 98 r. – szkoła rozpoczęła pracę w nowym budynku przy ul. Kołobrzeskiej 23. Wielka przeprowadzka, wielkie zmiany i nowy okazały budynek z czerwonej cegły ze śladami historii…

Rok później, w czasie wakacji, szkołę odwiedził, jej absolwent - prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci. Wyjątkowy gość pozytywnie wyraził się o SP5 oraz życzył wszystkim uczniom – wytrwałości i sukcesów a pracownikom szkoły – satysfakcji i pomyślności z pracy w nowym miejscu.

Szkoła, choć taka wspaniała 2,5 roku nie posiadała sali gimnastycznej, co uczniowie bardzo dotkliwie odczuli szczególnie na lekcjach wychowania fizycznego. Wreszcie nadszedł upragniony dzień 9 lutego 2001 r. – uroczyste otwarcie hali sportowej.

Wygląd szkoły (zarówno wewnętrzny i zewnętrzny), liczne imprezy i uroczystości oraz atmosfera jaka w niej panuje sprawia, że uczniowie chętnie spędzają tu czas łącząc przyjemne z pożytecznym.
Kroniki szkolne odzwierciedlają liczne osiągnięcia naszych uczniów w konkursach recytatorskich, plastycznych i sportowych. Szkoła może pochwalić się także wieloma laureatami konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim.
Każdy rok w pracy szkoły to nowi laureaci, nowe nazwiska, nowe osiągnięcia.

Wspaniałe wyposażenie szkoły sprzyja łatwiejszemu przyswajaniu wiadomości i rozwojowi zainteresowań.
Nasza szkoła jako jedyna w powiecie, a może nawet w województwie wyprzedzając programy Ministerstwa Edukacji wprowadziła j. angielski do klasy pierwszej. Już od 2001 roku uczniowie mieli możliwość uczenia się dwóch języków obcych angielskiego i niemieckiego. Obecnie językiem wiodącym w naszej szkole jest język nowożytny angielski.

Dbamy także o to, aby nasi uczniowie sprawnie posługiwali się językiem ojczystym. W tym celu organizujemy różne imprezy: szkolny konkurs językowy złote pióro, konkursy czytelnicze „tak czytać” i „pierwszaki też uczniowie, litery już znają i pięknie czytają”, szkolny konkurs ortograficzny i biblioteczne spotkania z poezją.

Oczywiście nie tylko nauką uczeń żyje. Przez wiele lat w szkole działały drużyny zuchowe i harcerskie. Z pewnością dla wielu uczniów niezapomniane do dziś są wakacje spędzane w „bazie wypadowej” w Gąskach. Dla niektórych miłym wspomnieniem pozostaną wyjazdy na Zieloną szkołę.
Od początku istnienia szkoły uczniowie wyjeżdżają na wycieczki, dzięki którym poznają bliskie i bardziej odległe zakątki naszego kraju. Od wielu lat w szkole organizowane są wyjazdy do teatru, kina, operetki, dla celów rekreacyjnych – również na basen.

W tradycji szkoły na stałe zapisały się różnego rodzaju imprezy rozrywkowe, sportowe, religijne.

Jesteśmy szkołą otwartą na świat. Włączyliśmy się w realizację projektów Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Nowa Europa na nowe tysiąclecie i Europa- mój dom, moi przyjaciele. W roku 2000 w szkole rozpoczął działalność Klub Europejski „Eurus”. Zostaliśmy ambasadorami Portugalii i Szwecji. Nawiązaliśmy współpracę ze szkołami z zaprzyjaźnionych miast Niemiec, Łotwy, Szwecji. Uczestniczyliśmy w międzynarodowym Festiwalu Twórczości Dziecięcej. Mamy wieloletnią tradycję organizowania Szkolnego i Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki Angielskiej i Niemieckiej oraz Międzyszkolnego Konkursu Umiejętności z języka angielskiego.

W szkole redaguje się i wydaje gazetkę szkolną, która na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę „Ploteczki spod Ławeczki”, „Piąteczka”, „Ploteczki PIĄTECZKI”. Pisemko jest niejako kroniką szkoły, która informuje o bieżących wydarzeniach z życia SP5.

Od 2000 roku posiadamy stronę internetową. W przeciągu tych 10 lat zmieniała się nazwa strony, zmieniał się skład redakcji, zmieniała się też jej szata graficzna...

Ciężka praca nauczycieli i uczniów zaowocowała zdobyciem w roku 2004 tytułu Szkoły z klasą.

Od lat uczniowie i nauczyciele aktywnie włączali się w różnego rodzaju akcje społeczne: dawniej były to wyjazdy na wykopki, sadzenie lasu, obecnie: sprzątanie świata, zbiórka makulatury i innych surowców wtórnych. Pomagamy również zwierzętom przetrwać zimę zbierając dla nich karmę. Natomiast charytatywnie zbieramy pieniądze w ramach akcji: góra grosza, pomagamy ofiarom żywiołów i nie zapominamy o chorych kolegach.

W marcu 2007 roku dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców zakupiliśmy nowy sztandar. Z tej okazji szczególnie uroczyście obchodziliśmy DNI PATRONA.

Obecnie w szkole uczy się 430 uczniów, pracuje 34 nauczycieli i 14 pozostałych pracowników szkoły.

Jednak – parafrazując słowa naszego patrona – jesteśmy jak księga – księga otwarta w przyszłość, otwarta na nowe propozycje, zadania i wyzwania.

Życzymy wszystkim uczniom, aby mogli się uczyć w tak wspaniałych szkołach.

(Informacje zaczerpnięte z kronik szkoły, maj 2011 r.)


NASI ABSOLWENCI O SZKOLE NASZEJ I NIE TYLKO

[09-10-01] Miło wspominam szkolne lata. Pozdrawiam wszystkich nauczycieli, koleżanki i kolegów. Chętnie nałożyłbym tornister na plecy...Andrzej Derkacz (1966)

[07-12-25] Zawsze będę wracać myślami do tamtych szczęśliwych i beztroskich lat 🙂

Kamila Czerwińska (rok uk. 1989)

[07-12-25] Wspaniała szkoła. Pozostały mi w pamięci najbardziej skrzypce dyrektora.Grażyna Rudzińska (rok uk. 1968)

[07-11-30] Serdecznie pozdrawiam wszystkich nauczycieli  z tamtych lat.

Jolanta Wasilewska (rok uk. 1982)

[07-05-29] Bardzo nowoczesna szkoła, to chyba oczywiste, szczególnie lubiłem panią Stachowiak;), gorzej zapamiętałem [...]. Pozdrawiam całą szkołę.Dawid Borawski (rok uk. 2003)

[07-02-26] Pozdrawiam wszystkich, a w szczególności: p. Janinę Okonek - moją wychowawczynię. To były czasy... . W porównaniu do czasów teraźniejszych - szkoła życia. [...]

Dariusz Terech (rok uk. 1983)

[06-10-16] To była naprawdę dobra szkoła, czułem się jak w domu.Wojciech Kraszewski (rok uk. 1999)

Bardzo miłe wspomnienia.

Maciej Nojek (rok uk. 1989)

Było miło.Tomasz Sienkiewicz (rok uk. 2004)
Skip to content